O nás

Začali jsme v roce 1992

Denis Martaus zakládá spolu s místními ostravskými skatery občanské sdružení s názvem KRCHOFF Skate, které má za cíl aktivně podporovat rozvoj skateboardingu v Ostravě a okolí.

Hlavní snahou sdružení je získání plochy vhodné pro skatepark. Výsledkem jednání se zástupci města je zapůjčení části nevyužívaného pozemku v areálu výstaviště Černá louka a následná výroba kovových i dřevěných překážek stylem DIY - udělej si sám.

Postupem času se tato aktivita rozšiřuje i do okolních měst na severní Moravě a sdružení začíná poskytovat poradenství v oblasti designu skateparků, skateboardingu, pořádání závodů a hlavně výroby překážek. První větší komplexní skatepark vzniká v areálu Černé louky v Moravské Ostravě, kde se pořádají také první skateboardové závody.

Roku 1997 spoluzakládá Filip Holý skate a board shop SMOG. Skateshop SMOG společně se členy sdružení a distributory skateboardového vybavení pořádají řadu skateboardových závodů.

Rozvíjí se také spolupráce na designu a stavbě skateparku v Ostravě-Porubě. Tento skatepark provozuje sdružení KRCHOFF skate jako partner obvodu Ostrava-Poruba dodnes.

2003

Nedostatek lidí se zkušenostmi s navrhováním skateparků a prezentace našich návrhů skateparků pro obce a DIY projektů nám přináší první zakázku na stavbu skateparku pro soukromého investora v Trnavě. Tento skatepark se v té době řadí mezi největší na Slovensku. Předání v roce 2004 probíhá formou skateboardových závodů ve spolupráci s firmou Quiksilver Slovakia.

Pro potřeby propagace těchto služeb vzniká obchodní značka FIVERAMPS Skateparks, která se zapisuje do povědomí příznivců skateboardingu a příbuzných sportů v ČR, SK a Polsku.

2004

První úspěšná realizace kvalitního skateparku a další poptávky z jiných měst v ČR a na Slovensku nás vede k vytvoření "právnické osoby", tedy firmy, která by měla živnosti opravňující společnost k projekci, inženýrské činnosti a realizaci staveb. Proto kapitálově vstupujeme do již fungující stavební společnosti Hydro Gas Manufacture, s.r.o. Od roku 2004 stavíme více než 20 dřevěných skateparků i jednotlivých překážek po celé České republice, např. v Opavě, Krnově, Ostravě, Sedlčanech, Tachově a Broumově.

V té době se ozývají také města ze sousedního Polska, a tak realizujeme další klasické dřevěné skateparky, bazény v polských městech Sochaczew, Nowy Sacz a Pszów a podílíme se na postupném rozšiřování a modernizaci skateparku v Liptovském Mikuláši na Slovensku.

2006

Potřeba častého servisu dřevěných překážek, způsobená jejich nízkou odolností proti vlivům venkovního prostředí a jejich mechanickým opotřebení nás směřuje k nápadu stavět skateparky trvalejšího charakteru.

Z toho důvodu se začínáme zajímat o betonové skateparky, které jsme chtěli stavět už od samého počátku. Shodou okolností jsme v témže roce osloveni městem Karlovy Vary, zda bychom ve velmi krátkém termínu byli schopni navrhnout a postavit betonový bazén. Přizýváme ke spolupráci Mirka Milatu, kamaráda a skatera, jehož otec měl stavební firmu a potřebné znalosti přípravy a zpracování betonu.

Navrhujeme náš první betonový bazén, úspěšně zvládáme jeho přípravu, betonáž necháváme na odbornících z firmy JaB Zlín, kteří betonují bazén z autodomíchávače a ručně. Tato technologie betonáže pomocí bednění ovšem neumožňuje stavby „klasického" betonového skateparku.

Pro dosažení vyšší kvality betonových konstrukcí se rozhodujeme využít technologii stříkaného betonu a pořizujeme si první stroj pro tyto práce - torkret na suchou betonovou směs firmy Filamos Příbram, který využíváme při stavbě velkého bazénu v polské Bielsko – Biale, ve skateparku v Košicích a bazénu ve Znojmě.

2009

Na služební cestě do Mekky skateboardingu - USA se na veletrhu Word of Concrete v Las Vegas seznamujeme s lidmi stavějícími skateparky pro firmy California Skateparks a Wormhoudt, Inc. a také s novými postupy v technologiích zpracování betonu mokrou cestou. Kupujeme beton pumpu SCHWING SP 500, která má vysoký výkon bez ztráty kvality betonové směsi, na rozdíl od torkretu, a umožňuje realizovat větší betonové plochy a celky najednou.

Dodnes realizujeme skateparky tzv. americkou cestou pomocí technologie shotcrete a ručního hlazení betonu, což nám umožňuje větší kreativitu při realizaci neobvyklých betonových celků a překážek. Touto technologií jsme do dnešních dnů postavili dva velké betonové skateparky s užitnou plochou větší než 1500 m2 v ČR, tři na Slovensku a dva velké betonové parky v Polsku, zejména in-line park ve městě Rzeszow s plochou 2400 m2, který každoročně hostí finále mistrovství Polska ve freestyle in-line, a dále více než 20 středních a menších skateparků, které můžete vidět v našich referencích v provedeních Skateplaza, Flowpark a Bowl. Na designu našich skateparků často spolupracujeme s předními českými a slovenskými jezdci. Ve skateparcích FIVERAMPS se každoročně pořádají mistrovství jednotlivých zemí ve skateboardingu, BMX i in-line.

V následujících letech se při návrhu a výstavbě skateparků hodláme zaměřit také na využití probarvených betonů, technologii concrete decor, více zapojit do kompozice skateparků zeleň a prvky zahradní i městské architektury, pokud to podmínky umožní.

Skatepark ve Vrbně pod Pradědem, postavený v roce 2014, plně začleněný do okolní jesenické přírody, naši budoucí vizi podoby moderních skateparků naplno splňuje.

Jak připravit projekt

Zajímají vás informace ohledně přípravy, plánování nebo stavby skateparku v katastru vašeho města nebo obce? Co vše je nutné udělat, jaké dokumenty jsou potřeba a jak cely projekt naplánovat.

Více zde

Reference

Skateparky

Realizované stavby betonových skateparků FIVERAMPS od roku 2006 ve 40 městech a 4 zemích.

Na následujícím odkazu naleznete informace o základním členění skateparků: Typy skateparků

Zobrazit více
Zobrazit

Brno Komárov

Skate plaza o velikosti 870m2. Středně velký street park.